Şimdi Kaydolun

Giriş

Kayıp Şifre

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Giriş

Şimdi Kaydolun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

32-bit ile 64-bit Arasındaki Fark Nedir?

Rehber niteliği taşıyan haberlerimize bir yenisini ekleme kararı aldık ve bugün sizler için 32-bit ile 64-bit işletim sistemi arasındaki farkın ne olduğunu anlatacağız!

İlk olarak bilgisayarınızın hangi işletim sistemi türü olduğunu öğrenmek için yapmanız gerekenleri anlatalım. Bilgisayarınızın özellikleri hakkında bilgi almak için her zaman masaüstünde bulunan Bilgisayar ikonuna sağ ile tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin. Açılan pencerede aşağı doğru indiğinizde İşlemci, Yüklü Bellek (RAM), Sistem Türü gibi özellikleri görebilirsiniz.

 32-bit ile 64-bit Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce bilgisayar satın alırken çok defa 32-bit ile 64-bit tanımlarını duymuşsunuzdur. Belki bunların ne olduğunu merak edip araştırmış, belki de çok önemsememişinizdir. Temel olarak bir bilgisayarın 32-bit veya 64-bit olacağını işlemci belirler. Eğer 64-bit destekleyen bir işlemciniz varsa işletim sistemi olarak Windows 64-bit kurmanız sizin yararınıza olacaktır. Ancak bu işlemciye Windows 32-bit işletim sistemi de yükleyebilirsiniz. Ancak bu pek de akla yatkın olmaz. Çünkü Windows 32-bit işletim sistemi, 4GB RAM’e kadar RAM desteği sunarken 64-bit işletim sisteminde bu sınırı aşabilirsiniz.

Eğer 32-bit destekleyen bir işlemciniz varsa işletim sistemi olarak Windows 32-bit işletim sistemi kurmak zorundasınız. Bu bilgisayara Windows 64-bit işletim sistemi kuramazsınız. İki işletim sistemi arasındaki bir diğer farkta 64-bit’te Program Files klasörünün, Program Files ve Program Files (x86) olarak iki klasöre ayrılmış olmasıdır.

Ayrıca söylememize gerek olmasa da ekstra bir bilgi olarak belirtelim. Windows 64-bit işletim sistemi diğerine göre güvenlik açıklarına karşı bir nebze daha geliştirilmiş. Yine daha gelişmiş olan bu versiyon diğerine göre çok daha fazla bilgi tutup saklayabiliyor.

Hakkında Ahmet METİNYeni Üye

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.