Şimdi Kaydolun

Giriş

Kayıp Şifre

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Giriş

Şimdi Kaydolun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Akıllı telefon neden ısınır? Telefon Aşırı Isındığında Ne Yapılmalıdır

Telefon Aşırı Isınma Problemi?

Bilgisayar ve laptopların aksine akıllı telefonlar kendi kendilerini soğutan fan sistemlerine sahip değildir. Bunun yerine akıllı telefonlar, kabul edilebilir sıcaklık derecelerine kadar çalışmaya devam ederler. İnsanlar genellikle telefonu bayıltacak kadar işlemciye yüklenen uygulama ve oyunları aynı anda kullanmazlar. Bu nedenle akıllı telefon üreticileri soğutma işlemi için fiziksel değil pasif yöntemleri kullanır. Pek çok akıllı telefon tehlikeli sıcaklıklara ulaştığı takdirde kameranın flaşı gibi birtakım özellikleri kapatır. Her şey normale dönene kadar, erişebileceğiniz bir takım özellikleri kısıtlayarak pasif tedbirler alır. Şimdi sizlere telefonun aşırı ısınması ile ilgili olarak en çok karşılaşılan senaryoları ve alınabilecek tedbirleri anlatacağız

1.  Bataryanın akması aşırı ısınmaya sebep olabilir

Telefonunuzun kenarlarında çatlaklar oluşabilir ya da telefonunuz aşırı derecede ısınabilir bu durum lityum-iyon bataryanız ile ilgili ciddi bir sıkıntıya işaret eder. En tehlikeli senaryoda bu durum; telefonun yanmasına ya da patlamasına neden olabilir. Bataryanın akmaya başladığını tespit ederseniz:

 • Telefonu kapatın
 • Telefonu kullanmayın ya da şarj etmeyin
 • Eğer garanti kapsamında ise firma ile temasa geçin ve değişimini sağlayın.
 • Telefonu atmanız gerekiyorsa Eğer bataryayı ayırın ve yetkili bir yeniden dönüşüm kuruluşuna teslim edin

Telefon bataryasının akması çok rastlanan vakalardan olmasa da, tehlikeli durumlara neden olabilir. Telefonunuz nadiren ısınma problemi yaşıyorsa bu büyük ihtimalle bataryadan kaynaklanmıyordur. Ancak  telefonun herhangi bir parçasında erime ya da akma gibi bir durum varsa kesinlikle riske girmeyin. 2. Telefon şarjda iken aşırı derecede ısınınabilir: Telefonu şarj ederken makul bir miktar ısınması normaldir. Bu, şarj sürecinin bir parçası olan kimyasal reaksiyon esnasında oluşan bir yan etkidir. Ancak telefon şarj olurken normalden çok daha fazla ısınması büyük ihtimalle şarj kablosundan ya da şarj aletinden kaynaklanır. Telefonunuz şarj olurken aşırı ısınırsa:

 • Telefonu prizden çıkarın ve soğumasını bekleyin
 • Telefonunuz soğuduktan sonra orijinal şarj aleti ve kablosu ile tekrar şarj etmeyi deneyin. Orijinal şarj aleti bulamazsanız, mutlaka başka bir şarj aleti deneyin
 • Telefon hala ısınmaya devam ediyorsa yetkili satıcısı ile temasa geçin.

Telefon güneş altında kaldıysa ya da sıcakta arabada kaldıysa aşırı ısınabilir

Telefonun aşırı ısınması sebep olarak en çok karşılaşılanlardan biri de telefonun direk güneş ışığına maruz kalacak şekilde bırakılması ya da çok sıcakta araba içerisinde bırakılmasıdır. Çünkü piyasadaki akıllı telefonların bir çoğu siyah plastik ya da metalden yapılmıştır ve bunlar güneş ışığını absorbe eden materyallerdir. Telefonunuz güneş ışığı ya da arabada bırakılma nedeniyle aşırı ısındı ise:

 • Telefonunuzu kapatın ve daha serin bir yere bırakın.
 • Telefonunuzu bir daha gün ışığına maruz kalacak şekilde dışarıda bırakmayın.
 • Telefonu soğutmak için sadece zamana ihtiyacınız var pek çok telefon zaten aşırı sıcağa maruz kaldığında kendini kapatacaktır ve korumaya alacaktır.

Telefonun işlemcisine  fazla yüklendiğinizde ısınır

Telefonunuzda, aynı anda üç boyutlu oyunlar oynuyor, video editliyor ve arka planda ağır uygulamalar çalıştırıyorsanız; telefonunuzun aşırı derecede ısınması gayet normaldir. Bu kadar ağır uygulamayı aynı anda kullandığınızda telefonunuz ya aşırı ısınacak ya da aşırı ısınmayı engellemek için işlemci hızını düşürecek ve uygulamaları durduracaktır. Yeni üretilen telefonlar gerçekten çok kuvvetli ve bu telefonların kapasitesine göre yeni devasa oyunlar üretiliyor. Bu yeni oyunlar eski cihazlarda kullanılmaya çalışıldığında, cihaz kapasitesini fazlasıyla zorladığından aşırı ısınmalara ve anakart yanmalarına neden olabilir. Eğer sıklıkla kullandığınız uygulamalar kapanıyor veya düzgün çalıştıramıyorsanız telefonu yenilemenin vakti gelmiş demektir.

Yazılım Güncellemesinden Sonraki Birkaç Gün Telefon Isınır

Telefonunuzu yeni güncellediyseniz ve bu özellikle bir ana güncelleme ise, telefon yazılımınızın arka planda çalıştırması gereken çok fazla uygulama olacağından; telefonunuz güncellemenin ilk günlerinde normalden fazla ısınabilir. Örneğin Apple; yeni iOS versiyonuna yüzleri ve objeleri tanıyan ve etiketleyen yeni bir özellik eklemişti. Uygulama ile yeni çektiğiniz fotoğraflar hemen etiketleniyor. Peki telefon hafızasında bulunan binlerce fotoğrafın etiketlenmesi nasıl olacak? Belki bu işlem günlerce sürecek ve bu işlem için kullandığı işlemci gücü ve RAM, telefonda birkaç gün sürecek ciddi bir ısınmaya neden olacaktır. Telefon güncellemeleri sonrası birkaç gün boyunca telefonun normalden daha fazla ısınması kabul edilebilir. Ancak bu bir haftadan daha fazla sürerse daha büyük bir problem var demektir. Sonuç olarak size tavsiyemiz: Eğer telefonun ısınmasının işlemcinin aşırı çalışmasından kaynaklandığını düşünüyorsanız, yani aynı anda pek çok işlem yaparken ya da uygulama kullanırken telefonunuz aşırı  ısınıyorsa ciddiye alınacak bir durum yok demektir. Uygulamaları kapatınca sorun çözülür. Ancak telefonunuz rutin kullanımda aşırı ısınıyor ve bunun bataryadan kaynaklandığını düşünüyorsanız derhal tedbir almanız gerekir. Böyle bir şüphe  duyduğunuzda mutlaka telefonun yetkili servisine müracaat etmelisiniz.

 • SCHLAGWORTE

Hakkında Ahmet METİNYeni Üye

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.