Şimdi Kaydolun

Giriş

Kayıp Şifre

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Giriş

Şimdi Kaydolun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Apple logosunun anlamı ne? Elmanın teknolojiyle ne alakası var?

Öğrendiğimde bende çok şaşırdım ama mantıklı… Elmadaki ısırık kime ait? Pamuk Prenses mi? Hayır hayır değil. Hikayesi daha eskiye dayalı, hatta en eskiye. Eminim kadınların çok hoşuna gidecek çünkü ısırılmış elma erkeğin düşüşünü sembolize ediyor. Yani her Apple kullanan kadın erkeğin düşüşünü hızlandırıyor diyebiliriz. Aslında bu araştırmaya değer bu nedenle bu konuda fikirlerinizi lütfen yorum olarak gönderin yazımıza ekleyelim.

Dünyada hemen hemen her evde bir Apple ürünü olduğunu düşündüğümüzde Apple logosunun ne kadar göz önünde olduğunu anlarız. Ama çok az yerde bu logonun anlamı tartışma konusu olmuştur.  Logoyu her yerde görüyoruz ama çok azımız aslında logonun ne anlama geldiğini biliyoruz. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin logosunun bir elma olması garip değil mi? Bir meyvenin teknolojiyle ne ilgisi var?

Hadi elmadan bir ısırık da sen al ve öğren.

Apple logosu zaman içerisinde bir takım modifikasyonlara uğradı ve en sonunda bugün kullanılan en basit formuna dönüştü. İlk tasarlanan ve uzun süre kullanılan logoda aslında bir elma ağacının altında oturan Isaac Newton’un resmi vardı.

Apple’ın İlk Logosu (1976)

Daha sonra gökkuşağı renklerinde bir elmaya dönüştü.

(1976 – 1998)

Ve son olarak, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz logoya dönüştü.

Geçerli Logo

Elmanın anlamı nedir?

Apple tarafından basit elma logosunun seçilmesi ve elmanın simetrik olmayan ısırılmış bir elma olmasının arkasında nasıl bir hikaye var? Tek bildiğimiz logonun küçük formlarında çilek ya da kiraz ile karıştırılmaması için bir ısırık eklendiğiydi. Ama sanırım sınırları biraz daha zorlamanın ve hayal gücümüzü tam yol ileri çalıştırmanın vakti geldi.

Elmadan ısırık alan masal kahramanları hakkında hafızamızı zorlayalım ve bakalım ne tür hikayeler var.

Pamuk Prenses mi? Zannetmiyorum…Yok yok daha geri daha….

Adem ve Havva nın Elmayla İmtihanı

Kutsal kitapların hepsinde, Adem ve Havva, şeytan tarafından, bilgi ağacından gelen meyveyi tatmak için cezbedilir. Adem ve Havva, günaha yenik düşer ve elmadan bir ısırık alır. Adem ve Havva ilk ısırığı tattıklarında çıplaktı. Bu nedenle apple logosunun bu kadar sade ve çıplak oluşunu ilişkilendirebiliyoruz. Zorlama mı oldu biraz bilemedim?

Elmanın ilk ısırığı insanın düşüşünü temsil ediyor. Bu bir şirket için hoş bir metafor gibi görünmüyor değil mi? Apple kullan ve insanlığın düşüşünün bir parçası ol!! Bu nedenle hikayeyi insanlığın düşüşüne bağlamaktan vazgeçiyoruz.

Apple logosu, bilgisayarları bilgi edinmek ve ideal olarak insan ırkını aydınlatmak için kullanmamızı sembolize eder. Adem ve Havva’nın bilgi ağacından kopardıkları elmadan öğrendikleri gibi…. (kedi gıf’lerine bakmak için çok meşgul olmadığımızda).

Hakkında Ahmet METİNYeni Üye

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.