Şimdi Kaydolun

Giriş

Kayıp Şifre

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Giriş

Şimdi Kaydolun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

En İyi Köpek Cinsleri

Source: By Mary Bloom, American Kennel Club – http://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.1000310, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51751579

Köpekler her zaman insanoğlunun en kadim dostu olmuştur. Bizde evcil köpek cinsleri arasından en iyi olanları sizler için araştırdık ve listeledik. Bu liste küçük,orta,büyük köpek cinslerinden; evcil, süs köpeği, av köpeği, kurt köpeği cinslerine kadar geniş bir yelpazede titiz bir seçimle oluşturulmuştur. Okur görüşlerini de eklemekte olduğumuz bu listedeki köpek cinsleri hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümüne yazın lütfen.

Alman Çoban Köpeği

Kaynak: Wikimedia

Almanya orijine sahip Alman Çoban Köpeği büyük boy, eğitilebilir bir köpek türüdür. Bu köpek cinsinin resmi olarak tanınan adı Alman Çoban Köpeği’dir ve İngiltere ve İrlanda’da Alsas olarak bilinir.

Alman Çoban köpeği çok zekidir ve eğitimi kolaydır. var ve hayatımda gördüğüm en zeki köpek. İyi eğitildiklerinde kapı açıp kapatırlar, öğrettiğiniz geçiş yerlerini kullanırlar, önüne et koyun siz komut vermeden asla dokunmazlar.  Aile fertlerini her türlü tehlikeye karşı korurlar. Askeri amaçla ve polisiye amaçla kullanılmasının sebebide temelde eğitilmeye meyilli olmalarıdır.

Çok güçlü bir çeneye sahip Alman Çoban Köpeği ile ilgili bazı ısırma vakaları bildirilmiş olsa da sevgiyle büyütüldüğünde olumsuz bir durumla karşılaşacağınızı zannetmiyorum.

Bu köpek cinsleri; kapalı ve dar alanlarda hiperaktif davranışlar göstermeye meyilli olduğundan çok fazla egzersize ihtiyaç duyar ; özellikle yavruyken yıkıcıdır. Ayrıca kış sonunda oldukça fazla tüy dökerler. 

Labrador Retriever

kaynak: Wikimedia

Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler köpek cinsleri arasında olan Labrador Retriever, oyuncu bir köpektir. Köpek sevmeyen insanlar bile bir Laboratuvarı tanır.

Genellikle sahipleri tarafından sezgi kabiliyeti yüksek, tatlı, kibar, sevecen ve çok enerjik gibi sıfatlarla tanımlanmıştır. Havuzda yüzer, kaydırıktan kayar, size öpücükler verir hayat dolu bir köpek cinsidir. İnsanlarla uyumu üst düzeyde olmasına rağmen diğer köpek cinslerinin yanında huzursuz hissedebilir.  Büyüdüğünde bile hala çocuk ruhu taşır ve çok eğlencelidir.

Harika terapi köpekleri, hizmet köpekleri ve rehber köpekleri, av köpekleri, arama ve kurtarma köpekleri olmakla beraber ve en iyi aile köpeğidirler.

Yaşlı köpeklerin yanında çok dikkatlidir ve baskın davranışlar sergilemez. Yavruları nazikçe sever hırpalamaz. Sahip olabileceğiniz en sadık köpek cinslerinden biridir.

Golden Retriever

Kaynak: Wikimedia

Golden Retriever, büyük boy, av köpekleri olarak yetiştirilebilen, atış oyunlarında atılan tabakları harika bir şekilde geri getirebildiği için ‘retriever’ olarak adlandırılmış harika bir köpek cinsidir.

Golden Retriever ne zaman uzun ve stresli bir günün ardından eve gelseniz yüzündeki en büyük gülümsemeyle yanınıza gelir ve sizi kahkahalara boğulana kadar yalar.Frizbi oynamamız konusunda ısrar eder,çok mutlu ve oyuncudur, yatağa bile girer sizinle. Size sadık bir arkadaş olacaktır. Evdeki diğer evcil hayvanlarla geçinmeyi bilir hatta onları korur. Kedilerle bile iyi geçindiğine dair bildirimler alıyoruz. Ayrıca hiç de havlayan bir köpek değildir! Karıncayı bile incitmez çok nazik bir ruhu vardır.

Harika bir köpektir ama çok tüy döken köpeklerle aranız iyi değilse sizin için en uygun köpek olduğunu söyleyemem, ancak bu konuda sorun yoksa, en üst düzey bir seçeneklerden biridir. Hala ona sahip olduğun sürece ğına güven.

Golden Retriever en popüler, en sadık, sevgi dolu ve sevecen köpek cinslerinden biridir. Ben güzel bir golden Retriever ile büyüdüm, Goldenlar harika aile dostu köpeklerdir.

Sibirya Kurdu (Husky)

Kaynak: Wikimedia

Kuzeydoğu Sibirya kökenli Sibirya Kurdu (Husky), orta boy, yoğun tüylü, eğitilebilir bir köpek cinsidir. Güzel mavi gözleri, hoplayan zıplayan sevimli halleri ile çocukların sevgilisi harika bir köpektir. Sibirya Husky’leri en çok inanılmaz kızak çekme becerileriyle tanınırlar ama aslında Sibirya’nın Chukchi halkının daha verimli avlanmasına yardımcı olmak için yetiştirilmişlerdi.

Sibirya Kurdu kapak açabilecek kadar zeki, çok tatlı, eğlenceli, komik ve ama yetiştirmesi de bir o kadar zor ve sabır isteyen bir köpektir. 

Sibirya Kurdu bir işçi köpeğidir, yani görev almaya isteklidir ancak eğitmek için sabır gerekir. Özellikle küçük bir evde yaşıyorsanız sık sık egzersiz yapması gerekir. Huskilerin ayrıca yüksek bir yırtıcı içgüdüsü vardır, bu da çoğunun, küçük köpekler ve bebekler de dahil olmak üzere, kendilerinden daha küçük olan herhangi bir hareketli canlıya saldırabileceği anlamına gelir. Bu nedenle küçük köpeklerin veya çocukların etrafındayken köpeğinizin ağzını kapatın ve her zaman tasmalı tutun. Genel olarak insanlara karşı arkadaş canlısıdır, ancak doğal içgüdüleri konusunda dikkatli olmalısınız. Tehdit altında hissettiklerini bilmelisiniz.  Sibirya Kurdu çok inatçı ve dik başlıdır. Onlara patronun kim olduğunu öğretmeniz biraz zaman alabilir. 

Bir okuyucumuz şöyle anlatıyor: “Bir Husky’m vardı ve daha iyi bir köpek isteyemezdim! Boyu harikaydı, oyuncu ve sevimliydi, fazla havlamıyordu, süper enerjikti, çok itaatkardı (bazen kapıyı ardına kadar açık bıraksak dahi evden ayrılmazdı) ve süper zekiydi. Yetişkinleri ve çocukları ayırt edebiliyordu, çocuklara karşı çok daha az agresifti ve onları asla ısırmadı ya da onlara karşı kaba davranmadı. O mükemmel bir arkadaştı ve onu çok özlüyorum.

Sibirya Kurdu Husku harika bir köpektir ancak insanlar onları refakatçi hayvanlar olarak satın alıp sadece yürütmek için edinmemeli. Onlar güçlü, çalışan hayvanlar olduklarından kızak çekmek için kodlanmış genleriyle klasik köpek işlerinde heba edilmemelidirler.

Beagle

Kaynak: Wikimedia

Beagle öncelikle tavşan avlamak için geliştirilmiş, küçük boyutlu tazı tarzı bir köpek cinsidir. Silah sesinden biraz ürker ama bunun dışında harika bir av köpeğidir. O aynı zamanda çok uyanık ve harika bir bekçi köpeğidir.

Mükemmel köpeklerdir ve çok arkadaş canlısıdırlar. Çok küçük boylarına rağmen çok iyi bekçi köpekleridir ve aynı zamanda çok sadık ve çok eğlencelidir. Çok oyuncudurlar ve memnun etmeyi severler. Ayrıca, iyi bir avcı olmalarına yardım eden harika bir koku alma duyusuna sahiptirler. Zaman zaman enerjik ve inatçıdırlar ama yeterince sevgi verildiğinde çok eğlenceli ve mutlu hayvanlardır.

Küçük çocukların onunla uğraşmasına, kulaklarını ve kuyruğunu çekiştirmesine bile tahammül edebilir. Hiçbir zaman agresif davranmaz tahammülü çok yüksektir.  O 8 yaşında bile hiper! Hiçbir şey onun çılgın benliği olmasını engelleyemez! Tek dezavantajı: biraz inatçı. Ama gerçekten, onu eğitmek kolaydı

Beagle en çok tavşan avcılığıyla tanınır, ancak bu köpek cinsleri aynı zamanda çakallar ve yaban domuzları gibi çeşitli hayvanları avlamak için de kullanılmıştır.

Border Collie

Kaynak: wikimedia

Anglo-İskoç orijinli Border Collie, çobanlık yapmak üzere eğitilmiş köpek cinsleri arasında en çalışkan olanıdır.

Border Collie’ler zekaları ile neredeyse diğer tüm köpek cinslerini geride bırakırlar. Oldukça sadıktırlar, “arama ve kurtarma” ve “gözcü” görevlerini mükemmel yaparlar. Çobanlık yeteneklerinde eşsizdir ve tehlikeli görevleri yerine getirmekten korkmazlar. Rakipsiz bir dayanıklılığa sahip olduklarından, kirlenmek ve ıslanmak da dahil olmak üzere her türlü koşulda çalışmaya hazırdır. Bu zor görevlerinde dahi her zaman belirgin bir şekilde zarafetlerini korurlar. Nazik ve hassas bir köpek cinsidir, ancak söz konusu aile olduğunda gözünü karartır ve her şeyi yapabilir.

İnsanlar genellikle “sevimli” oldukları için ve bir tanesine bakmak için ne kadar emek harcandığını bilmedikleri için border collies satın alırlar. Evet, eğitilmesi kolaydır, ancak çok akıllı oldukları için sürekli zihinsel uyarılmaya ihtiyaçları vardır. Yapacakları bir işe, onları sürekli meşgul edecek şeylere ihtiyaçları var.  Sadık ve dost canlısı, eğitilmesi kolay ve her zaman memnun etmeye hevesli, geniş evi, sabrı ve zamanı olan biri için harika köpeklerdir.

Pug (Boksör)

Kaynak: Wikimedia

Pug, gelişmiş kasları,buruşuk yüzü, küçük ağzı ve kıvrık kuyruğuyla kompakt kare bir gövdeye sahiptir. Çok sevimlidir ancak hemen hepsi horlar. İlk başta çok tembel ve sıkıcı köpekler gibi görünseler de onları yürüyüşe çıkarın ve kişilikleri ortaya çıkacaktır! Bununla birlikte, lütfen sağlık sorunlarına karşı dikkatli olun, çünkü bu ezik surat görünümlü köpeklerin sağlık sorunları geliştirme riski diğer köpek cinslerine göre daha yüksektir.

Pugların ömrü 12-15 yıldır. Pug sahipleri, Pug’larının onları her yerde takip etme eğilimi nedeniyle sık sık onlardan “gölge” olarak bahseder. Puglar az aktivite gerektirir ve az yemek tüketir.

Puglar, küçük oldukları, az tüy döktükleri, eğitilmesi kolay oldukları, çocuklarla arası iyi oldukları ve ısırmadıkları için şehirliler için ideal evcil hayvanlardır. Dişiler, daha ağır ve daha az uyanık olan erkeklere göre daha oyuncudur, bu da onları birlikte vakit geçirmek isteyeceğiniz bir dost yapar.

American Pit Bull Terrier

Kaynak: Wikimedia Commons
Amerikan Pit Bull Terrier, Amerika Birleşik Devletleri kökenli bir köpek ırkıdır. İlk ataları Britanya Adaları'ndan gelen ve Avrupa'ya yayılan orta boy, iyi yapılı, kısa tüylü bir köpektir.

Pitbull Terrier cinsi köpekler, dayanıklılıkları, güçleri ve çeviklikleri ile bilinirler. Sürü liderinin sevgisini kazanmak için mümkün olan her şeyi yapacaklardır. Gerçek asalet bu köpeğin kanında var. İnsanlar, birkaç talihsiz olaya dayanarak Pitbull’lar hakkında önyargılı fikirlere sahipler, ancak türün suçlu olmadığını hatırlamak önemlidir. Evet, sahibi zalim ve sert ise pitbull şiddet yanlısı olacaktır. Öte yandan Pitbull’lar, özenli bir evde düzgün bir şekilde beslendiğinde, şimdiye kadar sahip olduğunuz en sevimli aile hayvanı olabilir. Kesinlikle “Korkunç köpekler sadece kötü sahiplerin elinde bulunur” sözüne katılıyorum. Sansasyonel haberler nedeniyle halk bu köpeklerden korkuyor. Ama bir köpeğin saldırısı asla haksız değildir. İnsanlar çeşitli nedenlerle ısırılır ve eylemden nihai olarak köpeğin sahibi sorumludur.

Dachshund

Dachshund, sarkık kulaklı ve kısa tüylü, tazı tipi bir köpek ırkıdır. Küçük bacakları ve uzun bir gövdesi vardır. Bir çok rengi bulunan bu köpek  alerjisi olanlar için iyi bir seçimdir.
Oyuncu ve zeki Dachshund'ların güçlü bir bağımsızlık duygusu vardır. Sonuç olarak, yaramazlık yapmaya eğilimlidirler. Antrenman yaparken sabırlı, kararlı ve tutarlı olun. Avlanmak için yetiştirilmelerinin bir sonucu olarak, avcılıkla ilgili bazı özellikler gösterebilirler.

Sizi asla terk etmeyen sadık bir arkadaştır ve her zaman yeni maceraların peşindedir. Uzun süre yalnız bırakılmaya dayanamaz. O kadar heyecanlı ki, sadece zevk için bir manyak gibi kanepenin etrafında dörtnala koşacak ve her yere atlayacak büyük bir enerjiye sahiptir. Sadece etrafta bir yabancı olduğunda havlamaya başlar. 

Kendi türlerine bağlı oldukları ve kendi türleriyle güçlü bir bağları olduğu doğrudur. Bu yüzden bu köpek cinsini çift olarak sahiplenmek iyi fikir olabilir.

Aşağıdaki ünlüler bu köpek cinsine sahipti ve çok iyi iletişimleri vardı: Abraham Lincoln; David Bowie; Marlon Brando; Clint Eastwood; Audrey Hepburn; Elizabeth taylor; George Harrison; Marilyn Monroe; Pablo Picasso; Kirsten Dunst; Christian Slater... 

Rough Collie (Lassie)

Kaynak: Wikimedia
Aslen İskoçya'da Çoban Köpeği kullanılan  Rough Collie, uzun tüylü orta ila büyük bir köpek ırkıdır.
Evine düzenli olarak ekmek getiren bir baba gibi asil ve çocukların yaramazlığına karşı inanılmaz sabırlı. O gerçekten zeki ve özverili, tasmaya hiç ihtiyacı yok! Köpek parkında bile, etrafta koşuşturan ve zıplayan diğer köpekler varken, köpek arkadaşlarına ve onların tuhaflıklarına katılmaktansa sahibiyle tur atmayı tercih eder!! 
Saldırganlık ile ilgili sorun yaşama ihtimalleri oldukça düşük olmasına rağmen, yabancılara karşı temkinli davranışlar sergileyebilirler. Kediler, tavşanlar ve tavuklar için iyi birer arkadaştırlar. 

"Lassie" gıyabında  genel olarak bu köpeklerin harika olduğunu belirtmek isterim, ayrıca bu özel cins, diğer insanlarla sosyalleşmeyi sevdiği için özellikle çekicidir. Collie'ler, özgüvenleri ve onur duygularıyla tanınırlar. Görünüşlerine rağmen gerçekten uysal ve barışçıldırlar. 

Hakkında Ahmet METİNYeni Üye

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.