İddia: Araba Anahtarını Kafanıza Doğru Tutarsanız Uzaktan Kumanda Menzili Artar

BİLDİR
Soru

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

BİLDİR
İptal

KARAR: Kafanıza Tutarak Araba Uzaktan Kumandasının Menzilini Artırmak Bilimsel Olarak Mümkün.

Bize göre iddia gerçek/doğru.

Clarkson’a göre bu yöntem kesinlikle işe yarıyor (Aşağıdaki videoda kamera kalitesinin düşük olduğunu kabul ediyoruz ancak yorumları incelediğimizde bunu çürüten esaslı bir ifadeye de rastlamadık. Ayrıca daha net ve inandırıcı bir video da yazımızda yer almaktadır. Test sonuçları The New York Times gibi yayın organlarında ve sosyal medyada da paylaşıldı.

Özellikle AVM park yerlerinde arcınızı daha uzak mesafelerden bulmanıza yarayabilir. Lütfen deneyin ve sonuçlarını cevap olarak yazın. Bu sosyal bir deney ya da aldatmaca değildir.

2007 yılında ünlü “araba uzmanı” Jeremy Clarkson, Top Gear izleyicilerine o sabah öğrendiği bir şeyi çok şaşırtıcı bulduğunu ve bunu ayrıca test ederek kanıtladığını açıkladı. Bu, gerçek olmaktan çok şehir efsanesi gibi yayılan ve sık sık tekrarlanan iddiaya göre: Sadece anahtarlığınızı başınıza tutarak arabanızı kilitleme veya açma mesafesini uzatabilirsiniz.

Ama nasıl-neden işe yarıyor? Bunu açıklayan bir fizikçinin çektiği farklı bir YouTube videosu daha var.

Uzun lafın kısası, anahtarlığı kafanıza tuttuğunuzda kafanız geçici bir antene dönüşüyor ve mevcut olan sinyali alıp güçlendiriyor. Bu, suyun elektromanyetik alanlarla etkileşime girmesiyle açıklanabilir. Healthline‘a göre kafamızın yaklaşık% 73ü sudan oluştuğu için kafalamıza tuttuğumuz anahtar daha etkin çalışıyor.

Physics StackExchange forumunda bir kullanıcı tarafından gerçekleştirilen bir deney, anahtarlık için en iyi konumu daha da netleştirmeyi başardı: başın şakağına doğru bastırmak. Bu teknik tamamen güvenli olsa da, kullanıcı ayrıca anahtarı kafanıza dokundurmadan etkili olabilecek en iyi yöntemi de bildirdi: kumandanızı ortalama bir vücut yüksekliğinde doğrudan arabaya doğrultmak.

İzlenimler:

Önce bunun vericinin yüksekliğiyle ilgili olduğunu düşündüm. Ancak anahtarı başımın hemen yanında değil de başımla aynı yükseklikte kullanırsam menzil dışında kalıyorum. Aynı durum anahtarım göğsümle aynı yükseklikte olduğunda da geçerli. Yani bunun yükseklikle bir ilgisi yok.
Sonra düşündüm, vücudum bir anten gibi davranıyor, ama anahtar elimdeyken bu nasıl mümkün olabilir? Neden sadece elimde tuttuğumda değil de başıma doğru tuttuğumda sinyal yükseliyor?

Bu ilginç soru vücudunuzun makul ölçüde iletken olduğu ve RF kaynaklarına kapasitif olarak bağlanabileceğini bize hatırlattı.

Sonuç olarak, bu etki muhtemelen vücudunuzdaki bir veya daha fazla boşluğun (belki başınız veya göğüs boşluğunuz) kablosuz uzaktan kumandanızdan gelen RF sinyali için bir rezonans odası görevi görmesinden kaynaklanmaktadır. Bir rezonans odasının dalgaları nasıl yükseltebileceğine dair başka bir örnek için bir gitarın tellerinin altındaki oyuk alanı düşünün. Bu boşluk olmasaydı gitardan gelen ses neredeyse algılanamaz olurdu. Ancak bu boşluğun mutlaka boş bir alan olması gerekmez; sadece elektromanyetik dalgaları sınırlarında kısmen yansıtan sınırlı bir alan. Beyninizin kapladığı alan bu koşulları karşılamaktadır.

Faydalandığımız esas kaynak: Snope.com

Bir cevap bırakın

Gözat

Buradan video türünü seçin.

Buraya video kimliğini yazın: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örn: 'sdUUx5FdySs'.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Anonim cevaplar

Cevap vererek, Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'yi kabul etmiş olursunuz.