İDDİA: Bir Kokteyl Olarak Bildiğimiz Bloody Mary Adını Psikopat Bir Kraliçeden Almıştır

BİLDİR
Soru

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

BİLDİR
İptal

Bloody Mary Kimdir?

Bloody Mary olarak namı günümüze kadar gelen ve kan renginde bir içeceğe adını veren Mary Tudor, İngiltere Kralı 8. Henry ile ilk eşi İspanyol prenses Aragonlu Catherine’in kızıydı.

bloody mary

Bloody Mary Hikayesi

Babasının sık sık yaptığı yeni evlilikler hem taht üzerindeki hak iddiasını hem de hayatta kalmasını tehdit ettiği için Mary’nin yaşamının ilk dönemleri oldukça kaotik geçti. Henry’nin erkek bir varis arayışı Roma Katolik Kilisesi ile arasının açılmasına neden olurken, Mary’nin inancı da onu Protestan İngiltere Kilisesi ile karşı karşıya getirdi. Mary 1553’te kraliçe olduğunda bu çatışma doruğa ulaştı ve Roma Katolikliğini İngiltere’ye geri getirme çabaları ona “Kanlı Mary” lakabını kazandırdı. Yüzlerce Protestan sapkın oldukları gerekçesiyle kazıklara bağlanarak yakıldı ve daha yüzlercesi de Sir Thomas Wyatt the Younger liderliğindeki başarısız Protestan isyanı sonucunda idam edildi.

Yakalandığı hastalıklar nedeniyle zor günler geçiren Mary, 1558 yılında 42 yaşındayken, sadece beş yıl tahtta kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

Mary’nin tarihe en unutulmaz katkısı ise talihsiz (biraz haklı da olsa) lakabı olmuştur. Bazı kaynaklara göre, akşamdan kalma tedavisi olarak sık sık lanse edilen votka ve domates suyu karışımı adını ondan almaktadır, ancak bu çok tartışmalıdır.

Daha da karanlık bir iddiaya göre ise, “Bloody Mary” sözcüklerinin bir aynaya doğru söylenmesinin korkunç bir hayaletin ortaya çıkmasına neden olacağını öne sürmektedir. Ancak Mary Tudor’un yaptıklarının gerçek bir kötülüğe ilham verdiğini gösteren hiçbir şey yoktur.

Bloody Mary Kokteyl Tarifi:

Malzemeler
bir avuç buz
100ml votka
500ml domates suyu
1 yemek kaşığı limon suyu, artı servis için 2 dilim
birkaç çalkalama Worcestershire sosu
birkaç çalkalama Tabasco (füme Tabasco güzeldir)
bir tutam kereviz tuzu
bir tutam karabiber
2 kereviz çubuğu, servis için

Bloody Mary Yapılışı:

ADIM 1
Buzları büyük bir sürahiye koyun. Votka, domates suyu ve limon suyunu ölçün ve doğrudan buzun üzerine dökün.

ADIM 2
Worcestershire sosu ve Tabasco’dan 3’er çalkalama (ya da çok baharatlı seviyorsanız daha fazla) ve bir tutam kereviz tuzu ve karabiber ekleyin. Sürahinin dışı soğuyana kadar karıştırın, ardından kokteyli 2 uzun bardağa süzün.

ADIM 3
Taze buzla doldurun, her iki bardağa da kereviz çubuğu ve limon dilimi ekleyin ve tadını çıkarın.

Bir cevap bırakın

Gözat

Buradan video türünü seçin.

Buraya video kimliğini yazın: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örn: 'sdUUx5FdySs'.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Anonim cevaplar

Cevap vererek, Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'yi kabul etmiş olursunuz.