Kaktüs suyu içilir mi?

BİLDİR
Soru

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

BİLDİR
İptal

Bir çölde kaybolur ve susuz kalırsanız bir kaktüsten su içebileceğinizi mutlaka duymuşsunuzdur. Kulağa güzel bir hayatta kalma tüyosu gibi geliyor ama gerçekten bu mümkün mü?

Çölde Hayatta Kalmak İçin Kaktüs Suyu İçilebilir mi?

Kaktüsün aslında dikenlerle kaplı bir tatlı su havzası olmadığı ortaya çıktı. Böyle bir bitki kuraklıktan susamış hayvanlarla dolu bir yaşam alanında uzun süre yaşayamaz. Su çölde gerçekten değerli bir kaynaktır, bu nedenle çoğu kaktüs türü korkutucu dikenlerine ek olarak süngerimsi gövdelerini asitler ve güçlü alkaloidlerle korur. Bu kimyasallar genellikle çoğu insanın tahammül edemeyeceği kadar yakıcıdır ve yutulmaları halinde böbrekleri yorar. Bazı kaktüs türlerinin gövdesi kusma, ishal veya geçici felce de neden olabilir; yani kaktüsler acil bir durumda hayatta kalmanıza yardımcı olmaz.

Bu kuralın dikkate değer istisnaları dikenli armut ve bir fıçı kaktüs türü olan balık kancalı fıçıdır (Ferocactus wislizeni). Bu bitkilerin her ikisini de çiğ yemek oldukça tatsız olsa da, zararlı kimyasallar daha düşük seviyelerde bulunur ve acil durumlarda bir miktar hidrasyon sağlayabilir. Kaktüs meyveleri daha iyi bir seçenektir, ancak birçoğu çiğ yenildiğinde yine tatsızdır.

Ayrıca bazı çöller içinde de farklılklar bulunmaktadır. Güney Afrika ve Madagaskar çöllerinde bulunan kaktüs benzeri bitkiler Euphorbiaceae familyasının üyeleridir ve zehirli bitkilerdir.

Bu bitkilerin sütlü özsuyu cildi ve mukoza zarlarını yakabilir ve gözünüze kaçarsa kalıcı körlüğe neden olabilir.

Bir cevap bırakın

Gözat

Buradan video türünü seçin.

Buraya video kimliğini yazın: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örn: 'sdUUx5FdySs'.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Anonim cevaplar

Cevap vererek, Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'yi kabul etmiş olursunuz.