Bekaret Kemeri Gerçek mi Efane mi?

BİLDİR
Soru

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

BİLDİR
İptal
Wikimedia Commons / Bekaret kemeri takılı bir kadın anahtarını kocasına uzatıyor.

Bekaret Kemerinin Tuhaf ve Yanlış Bilinen Tarihi

Ortaçağ erkekleri savaşa ya da hacca giderken geride bıraktıkları karılarının sadakatini kontrol edemedikleri için endişeliydi. Nihayetinde tam da Ortaçağ’a özgü bir çözüm buldular: bekaret kemeri.

Kadınlara takılan ve anahtarı kocasında bulunan metal bir mekanizma olan bu kemer, tarihçiler arasında bitmeyen tartışmalara konu olmuştur. Çok tartışılmış olsa da hakkında pek az kanıt bulunmaktadır.

Aslında çoğu tarihçinin varlığından bile şüphe duyduğu bekaret kemeri daha ziyade bir metafor ya da şaka gibi görünmektedir.

Bekaret Kemeri Nedir?

Bekaret kemerinin tanımı oldukça basittir. Esasen; bir kadının iffetini “korumak” için kullanılan bir çeşit koruma kemeridir. Ortaçağ çizimlerinde, önünde bir kilit bulunan metal bir mekanizma olarak görünür.

wikimedia commons

Bekaret ya da namus kemerlerin tasarımları da farklılık gösterebiliyordu. Bazılarında caydırıcı sivri uçlar bulunurken bazılarında demir bazılarında deri kayışlar kullanılıyordu. Londra’daki Bilim Müzesi’nde sergilenen bir bekaret kemeri, dışkılamaya izin vermek için estetik ama işlevsiz bir tasarıma sahip.

wikimedia commons
wikimedia commons

Tüm bu müzelerde sergilenen bekaret kemerleri her ne kadar otantik görünseler de, Ortaçağ’da üretilmiş olmaları teknik olarak pek mümkün görünmemektedir.

Peki bekaret kemeri efsanesi nereden çıktı?

Wikimedia Commons The Bellifortis sketch.

Iowa Üniversitesi’nde Klasikler bölümünde yardımcı doçent olan Sarah E. Bond, Antik Roma’da gelinlerin, iffetlerini simgelemek için “aşk düğümü” ya da “ölümsüz aşkın” sembolü olarak da bilinen Herkül düğümlü beyaz tunikler giydiklerini açıkladı. Damatlar düğün gecesi düğümü çözerdi.

Bu tür cihazlarla ilgili ilk fikirlerin ve “düğümlü kıyafetlerin” ortaya çıktığı yer muhtemelen burasıdır.

Takip eden yüzyıllarda, kadınların namusuna ilişkin fikirler Avrupa kültüründe görülmeye devam etti.

Bununla birlikte, bekaret kemerinin düşüncesi bile Ortaçağ Avrupalılarının zihnini meşgul ediyor, fiziken üretilmese bile çizimler devam ediyordu.

wikimedia commons

Efsane mi Gerçek mi?

KARAR: Bekaret kemerleri şaka ya da seks fantazileri dışında gerçek değildir. Bu konuda hemfikir olan çok sayıda tarihçi bulunmakta; buna karşın doğruluğunu net olarak ispat edebilmiş bir tarihçi bulunmamaktadır.

Nitekim British Museum şunu belirtmektedir: “Şu anda mevcut olan örneklerin büyük çoğunluğunun on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda merak uyandırmak ya da şaka olarak yapılmış olması muhtemeldir.”

Bir cevap bırakın

Gözat

Buradan video türünü seçin.

Buraya video kimliğini yazın: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örn: 'sdUUx5FdySs'.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Anonim cevaplar

Cevap vererek, Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'yi kabul etmiş olursunuz.