NASA ABD’den Önce mi Kuruldu?

BİLDİR
Soru

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

BİLDİR
İptal

Dünyanın yuvarlak değil de düz olduğuna inanan komplo teorisyenleri bu söylentiyi yayıyorlar.

NASA, kendisini denetleyen devletten önce mi kuruldu? Bu iddia, dünyanın bir küre değil düz bir disk olduğuna dair öne sürülmekte olan komplo teorilerini desteklemek için Kasım 2023 tarihli bir X gönderisi aracılığıyla yayılmıştır.

Kuruluş tarihinin ABD’den önce olduğu iddiasıyla gündeme getirilen NASA yine iddialara göre dünyanın düz olduğunu halktan gizlemekteydi. Bu yayının yapıldığı sırada gönderi yaklaşık 12,000 görüntülenme almıştı:

Gerçekte Bağımsızlık Bildirgesi 4 Temmuz 1776’da, yani Amerikalı sömürgecilerin eski İngiliz yöneticilerinden bağımsız bir ulus yaratma niyetlerini açıkladıkları tarihte kabul edilmiştir; yani NASA’nın 1958’de kurulmasından yaklaşık iki asır önce. Bu zamansal gerçekliği göz önünde bulundurarak bu iddiayı “Yanlış” olarak değerlendirdik.

1775’te başlayan Amerikan Devrimi sırasında Kıta Kongresi tarafından imzalanan Bağımsızlık Bildirgesi, Amerikalı sömürgecilerin kendilerini bağımsız bir ulus olarak ilan etme hedeflerini dünyaya duyuruyordu. Ardından, 3 Eylül 1783’te Paris Antlaşması’nın imzalanmasıyla savaş resmen sona erdiğinde, ABD’nin bağımsızlığı artık kesinleşmişti.

Öte yandan NASA, eski Başkan Dwight D. Eisenhower’ın aynı yılın başlarında Ulusal Havacılık ve Uzay Yasasını imzalamasının ardından 1 Ekim 1958’de resmen faaliyetlerine başladı.

NASA’dan önce, Ulusal Havacılık Danışma Komitesi (NACA) adlı bir kuruluş ülkenin havacılık araştırmalarına öncülük ediyordu. NACA 1915 yılında kuruldu ve projeler, araştırma laboratuarları ve test tesisleri de dahil olmak üzere tüm faaliyetleri 1958 yılında NASA tarafından devralındı.

İnsanları havacılık veya tarihle ilgili kurgusal hikayelere ikna etmeye çalışan bu tür iddialar, kanıtlanmamış, komplocu “Düz dünya” hareketinin bir parçasıdır. Kongre Kütüphanesi bunu “sözde bilimsel bir teori” olarak adlandırmıştır.

Bir cevap bırakın

Gözat

Buradan video türünü seçin.

Buraya video kimliğini yazın: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örn: 'sdUUx5FdySs'.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Anonim cevaplar

Cevap vererek, Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'yi kabul etmiş olursunuz.