Starbucks Çalışanları Sendikası Hamas’ı Destekliyor mu?

BİLDİR
Soru

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

BİLDİR
İptal

Starbucks ile sendika arasındaki gerilim, şirkete yönelik boykot çağrılarının artmasıyla daha da şiddetlendi.

Web sitesine göre ABD genelinde 360’tan fazla şubeyi ve 9.000 ortağı temsil eden Starbucks Workers United’ın X (eski adıyla Twitter) hesabı 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze’yi çevreleyen çitin bir bölümünü yıkan bir buldozeri gösteren ve “Filistin ile dayanışma!” başlığını taşıyan bir paylaşımı retweetledi.

Hamas 7 Ekim’de İsrail’e saldırılar düzenlemiş ve bunu takip eden günler ve haftalarda İsrail, Hamas’ın saldırılarına karşılık olarak topyekûn bir savaş ilan etmiştir. Bu savaş, İsrail resmi kaynaklarının BM’ye bildirdiği üzere 1.500’den fazla İsraillinin (çoğunluğu 7 Ekim’de olmak üzere) ölümü ve Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre bu yazı itibariyle 26,000’den fazla Filistinlinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

İlk sendikalı Starbucks’ı temsil eden Iowa City Starbucks Workers United Chicago ve Des Moines’deki gösterilerle ilgili mesajları ve Restaurant Workers United ve Workers in Palestine’in Filistin ile dayanışma açıklamalarını retweet ederek paylaştı.

Starbucks Workers United ve Iowa City Starbucks Workers United’ın Filistin ile dayanışmayı açıkça ifade ederken Hamas’tan bahsetmediklerini belirtmek gerekiyor. Bu sendikaların Starbucks Corporation’dan ayrı kuruluşlar olduğunu da belirtmek gerekir.

Starbucks firması ise bu mesajlara karşılık 11 Ekim’de şu yanıtı verdi:

Net bir şekilde ifade etmek gerekirse: Bu terör, nefret ve şiddet eylemlerini kesin bir dille kınıyor, Workers United ve üyeleri tarafından dile getirilen ifade ve görüşlere katılmıyoruz. Workers United’ın (sendika) sözleri ve eylemleri sadece ve sadece kendilerine aittir.

17 Ekim’de Starbucks’ın CEO yardımcısı şu açıklamayı yaptı:

13 Ekim Cuma günü Workers United ile temasa geçerek:

1) şirketimizin adını, logosunu ve fikri mülkiyetini kullanmayı derhal bırakmalarını 2) Derhal bir düzeltme yayınlamalarını talep ettik. Ne yazık ki bu sabah bu talebimizi reddettiler. Sonuç olarak, Starbucks sendikaya karşı federal mahkemede dava açacak ve ortaklarımızı ve şirketimizi savunmak için tüm yasal yolları kullanma niyetindeyiz.

18 Ekim’de Starbucks Corporation, ABD Iowa Güney Bölgesi Doğu Bölümü Bölge Mahkemesi’nde, Starbucks Çalışanları Sendikası ve Iowa City Starbucks Çalışanları Sendikasının yanı sıra Uluslararası Hizmet Çalışanları Birliği ve İşçi Birliğine karşı, “Hamas’ın İsrail’de sivillere saldırdığı haberlerinin ortaya çıkmasının hemen ardından başlayan İsrail’deki şiddeti destekleyen sosyal medya paylaşımları yaptıkları gerekçesiyle dava açtı.

20 Ekim’de Starbucks Workers United, X ve Instagram hesaplarında Filistin ile dayanışmasını teyit eden bir açıklama yayınladı.

STARBUCKS ÇALIŞANLARI SENDİKASI ÜYELERİ FİLİSTİN HALKININ KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI İLE DAYANIŞMA İÇİNDEDİR.

Şiddete karşıyız ve şiddet sonucu meydana gelen her ölüm bir trajedidir. Antisemitizmi ve İslamofobiyi kesinlikle kınıyoruz. Sendikamızın üyeleri, neden hepimizin Filistinlilerle dayanışma içinde olmamız gerektiğine dair güçlü bir gerekçe sunan Jewish Voice For Peace‘in kapsamlı destek açıklamasını onaylamaktadır. Bu açıklama sendikamızın hoşgörü anlayışını yansıtmaktadır; biz Yahudi, Filistinli ve Müslüman işçilerden oluşan bir sendikayız.

FİLİSTİNLİLERİN MARUZ KALDIĞI İŞGAL, YERİNDEN EDİLME, DEVLET ŞİDDETİ, APARTHEİD VE SOYKIRIM TEHDİTLERİNİ KINIYORUZ

Açıklama, Starbucks’ın açtığı davaya doğrudan değinerek devam ediyor:

DAHASI, STARBUCKS’I BU YIKICI İNSANİ KRİZİ BİRLİĞİMİZE KARŞI YANLIŞ AÇIKLAMALAR YAPMAK VE BİZİ ZAYIFLATMAK İÇİN UTANÇ VERİCİ BİR ŞEKİLDE KULLANDIĞI İÇİN KINIYORUZ.

Üyelerimiz, ülkemizin dört bir yanında Müslüman, Yahudi ve Filistinli iş arkadaşlarımızı farklı şekillerde etkileyen tehdit ve tacizlerle karşı karşıya kalmaktadır. Starbucks son zamanlarda iddia ettiği gibi çalışanlarının “güvenliği ve refahı” konusunda endişe duyuyorsa, şirketin aylar önce sendika tarafından önerilen sağlık ve güvenlik hükümleri konusunda bizimle iyi niyetle pazarlık yapmasını öneriyoruz. Bunun yerine, şirketin sendikamıza temelsiz bir şekilde saldırarak puan toplamaya çalıştığı görülüyor. Starbucks’ın özür dilemesini ve verdiği zararı kabul etmesini talep ediyoruz.

DİĞER İŞÇİ SENDİKALARINI BU İKİ KONUDA STARBUCKS İŞÇİLERİ SENDİKASI İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Bir cevap bırakın

Gözat

Buradan video türünü seçin.

Buraya video kimliğini yazın: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örn: 'sdUUx5FdySs'.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Anonim cevaplar

Cevap vererek, Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'yi kabul etmiş olursunuz.