Zara İsraile Destek Veriyormu? Times Meydanında Zara Ürünlerinin Atıldığı Doğru mu?

BİLDİR
Soru

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

BİLDİR
İptal

Zara’nın bu reklam fotoğrafları İsrail-Hamas savaşına yönelik saygısız bir gönderme olarak algılandı ve protestolara neden oldu.

Zara Instagram’da yayınladığı açıklamada “Ne yazık ki bazı müşterilerimiz bu görsellerden rahatsız oldu” dedi ve insanların bu görsellerde “amaçlanandan çok farklı şeyler gördüklerini” ekledi. Şirket “bu yanlış anlaşılmadan dolayı üzüntü duyduğunu” belirtti ve fotoğrafları sildi.

Şirket açıklamasında ayrıca kampanyanın Temmuz ayında tasarlandığını ve Hamas’ın İsrail’e yönelik 7 Ekim saldırısından önce Eylül ayında fotoğraflandığını belirtti.

“Jacket” adı verilen reklam kampanyası, bazı kullanıcılara Gazze’nin enkazındaki Filistinlileri hatırlattı. Zara kampanyayı savaş başlamadan önce çektiğini söylese de protestoların ve boykotun hedefi olmaktan kurtulamadı.

Aralık 2023’ün ortalarında dolaşıma giren bir video, Zara kıyafetlerinin bu hazır giyim şirketinin tartışmalı reklam kampanyasını protesto etmek için Times Meydanı’na atıldığını gösteriyordu.

Video sadece X’te değil TikTok gibi diğer sosyal medya sitelerinde de dolaşıma girdi. Popüler bir tweet’te “Zara’nın Gazze çatışmasıyla ilgili saygısız bir reklam yayınlamasının ardından Amerikalılar tüm Zara kıyafetlerini şirketin önünde çöpe atıyor” denildi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanı, bu ülkeyi destekleyen markaların boykot edilmesi yönünde uzun süredir yapılan çağrıları güçlendirmiş ve Zara mağazalarında Filistin yanlısı protestolara yol açmıştı ancak internette dolaşan bu videoda böyle bir protesto gösteri görülmüyor.

Sosyal medya platformlarında yapılan anahtar kelime aramasında Vestiaire Collective’in orijinal klibi 16 Kasım’da Instagram ve TikTok’ta yayınladığı görüldü.

@vestiairecollective

With 92 million tons of textiles sent to landfill every year, now’s the time to act. That’s why, from today, we’re banning another 30 fast fashion brands from Vestiaire Collective, including Zara, H&M, Gap, Abercrombie & Fitch, Mango, Urban Outfitters, and Uniqlo. Ready to join the movement? #thinkfirstbuysecond

♬ original sound – Vestiaire Collective – Vestiaire Collective

Videoda “Her yıl 92 milyon ton tekstil ürünü çöp sahasına gönderilirken, şimdi harekete geçme zamanı. Bu nedenle, bugünden itibaren, aralarında Zara, H&M, Gap, Abercrombie & Fitch, Mango, Urban Outfitters ve Uniqlo’nun da bulunduğu 30 hızlı moda markasını daha Vestiaire Collective’den yasaklıyoruz.” şeklinde bir açıklama yer alıyor.

Görüntü tüm hazır giyim markalarını; israf ve gereğinden fazla atığa neden oldukları gerekçesiyle protesto etmek maksadıyla Yapay Zeka marifetiyle hazırlanmış ve yayınlanmıştır.

Zara’nın Gazze katliamına bağlı olarak protesto ediliyormuş gibi gösterildiği video ve fotoğraflar GERÇEK DEĞİL

Bir cevap bırakın

Gözat

Buradan video türünü seçin.

Buraya video kimliğini yazın: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örn: 'sdUUx5FdySs'.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Anonim cevaplar

Cevap vererek, Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'yi kabul etmiş olursunuz.