Şimdi Kaydolun

Giriş

Kayıp Şifre

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Giriş

Şimdi Kaydolun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Laptop pil ömrünü artırmak için ne yapmak gerekir?

Laptop pil ömrünün gün boyu ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetmediği konusunda herkes hemfikirdir. Peki Laptop pil ömrünü uzatmak ve dizüstü bilgisayarınızı buna göre optimize etmek mümkün müdür?

Laptop pil/batarya ömrünü uzatan yöntemler:

Bugün milyonlarca insan işinde kullanmak zorunda olduğu dizüstü bilgisayarlara bağımlı olarak hayatını sürdürmektedir. Bu nedenle gün boyu Laptop  şarjının bir şekilde dolu kalması hayati öneme sahiptir. İş hayatının koşuşturmaları arasında bu cihazları sürekli şarjlı tutmak oldukça zordur. Laptop şarjı bittiğinde oldukça sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir.

Peki dizüstü bilgisayarınızın bataryasını daha uzun süre  kullanmak için neler yapmak, hangi ayarları değiştirmek gerekir?

  1. Güç Ayarlarını Gözden Geçirin

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü artırmak için yapılması gereken ilk iş güç ayarlarının optimize edilmesidir. Buradan ekran ışığını azaltıp, pilde yada fişte takılı iken kullanılmadığı zamanlarda uykuya geçme ya da ekranı kapatma gibi opsiyonlar gözden geçirilmeli ve mümkün olan en kısa zaman seçenekleri tercih edilmelidir.

  1. Harici Cihazları Çıkarın

Laptop’a takılan harici bellek vb cihazlar ekstra güç tüketimine neden olur. Bu nedenle böyle parazit gibi güç tüketen cihazları takılı unutmayın, kullanmadığınız zamanlarda mutlaka çıkartın.

  1. Kullanmadığınız zamanlarda CD/DVD leri çıkartın.

Eğer dizüstü bilgisayarınıza CD ya da DVD taktıysanız ihtiyaç duymadığınız kullanmadığınız dönemlerde mutlaka çıkartmanız gerekmektedir. Çünkü  kullanmasanız da zaman zaman aktif hale gelen ve dönmesi için bilgisayarınızın bataryasından güç harcayan bir yapıdan söz ediyoruz.

4. Bluetooth WiFi vb. uygulamaları kapatın

Wifi ve Bluetooth tahmin ettiğinizden çok daha fazla enerji tüketmektedir özellikle sinyal seviyesi düştüğünde bu tüketim maksimum seviye çıkmaktadır. O nedenle bu tip kablosuz araçları ve paylaşım vasıtalarını pasif duruma getirmek batarya ömrünü uzatmak adına oldukça önemlidir.

5. İşlemciyi meşgul eden uygulama ve  arka planda devam eden işlemleri kapatın

Bilgisayarı açtığınız andan itibaren sizin farkına varmadığınız ancak arka planda çalışan pek çok uygulama ve işlem bulunmaktadır. Arka planda çalışan bu uygulamalar oldukça ciddi güç tüketimine neden olurlar. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için ctrl alt delete tuşlarına birlikte basın ve görev yöneticisini açarak kullanmadığınız uygulamaları ve arka planda çalışan işlemleri kapatın.

6. Defragmantasyon

Defragmantasyon yani  hard diskin hafıza için tahsis ettiği  ve parçalara bölünmüş alanların  bir araya getirilerek bütünleştirilmesi işlemi, zaman içinde atladığımız ve göz ardı ettiğimiz önemli adımlardan birisidir. Bunu yaptığımızda çağırdığımız verileri getirmek için hard disk daha az enerji harcayacak ve pil tüketimini azaltacaktır.

7. RAM’i artırın

RAM ne kadar iyi olursa bilgisayarın performansı o kadar iyi olur ve pil tüketimi azalır. Bu nedenle bilgisayarda kullandığınız yazılım ve programları göz önünde bulundurarak gerçek ihtiyacınıza uygun RAM takmanız gerekmektedir. RAM gücünü artıran programlar da kullanabilirsiniz.

8. Stand-by  yerine Hibernate  yani hazırda bekleme konumunu tercih edin

Bilgisayarınızı kullanmadığınız durumlarda mutlaka hibernate konumunda  bulundurun. Çünkü stand-by konumunda bilgisayarınız güç tüketmeye devam ederken, hibernate yani hazır bekletme konumunda güç tüketimi sıfırdır.

9. Yazılım güncellemelerini mutlaka yapın

Bilgisayarınızın yazılımını ve driverlarını her zaman güncel tutun. Aksi takdirde laptopunuzun batarya ömrü olumsuz etkilenecektir.

10. Dizüstü bilgisayarınızın ısınma problemi olup olmadığını kontrol edin

Bunu mutlaka yapın çünkü aşırı ısınan laptoplarda pil ömrü düşecektir. Ayrıca Laptop ınızı  direkt gün ışığına maruz kalacak şekilde ve arabanın içerisinde bırakmayınız.

11. Şarjda gereğinden fazla bırakmayın

Batarya hücrelerinin gereğinden fazla şarj olması laptop bataryasına zarar verir ve ömrünü kısaltır. Tedbir olarak bataryanız tam şarj olduktan sonra fişten çekiniz.

12. Batarya tırnaklarını temiz tutun

Batarya ile laptop arasında bağlantıyı sağlayan batarya tırnakları üzerinde zaman içerisinde karbon birikimi olabilir. Bu da bataryanın tırnaklarının enerjiyi efektif iletmesini engelleyebilir. Bu nedenle bataryanın tırnaklarının temiz olduğunu zaman zaman kontrol etmekte fayda var.

13. Windows’un gereksiz bazı özelliklerini devre dışı bırakın

Yazılımınızı Windows 10 a yükseltiyseniz bataryanızın her zamankinden daha hızlı boşalması gayet doğal. Çünkü Windows 10 ile birlikte gelen bazı özellikler ekran görünümünü güzelleştirmekten başka hiçbir fonksiyona sahip olmamasına rağmen oldukça ciddi pil tüketimi yapmaktadır. Bu nedenle Windows 10 yüklediğinizde hazır olarak gelen özelliklerden ve uygulamalardan istemediklerinizi kapatın ve kaldırın.

14. Doğru ve orijinal şarj adaptörü kullanın

Elbette en doğrusu orijinal olanı kullanmaktır ancak maddi nedenlerle daha ucuzunu tercih etmek durumunda kaldıysanız da bütün özelliklerinin çıkış gücünün voltajının vs. Orijinali ile aynı olmasına dikkat edin.

Hakkında Ahmet METİNYeni Üye

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.