Şimdi Kaydolun

Giriş

Kayıp Şifre

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Giriş

Şimdi Kaydolun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?Doğal sivrisinek kovucular nelerdir?

Sinekler yaz boyunca başımızın belası. Akşam iş çıkışı yapılan harika bir planı, evde balkon sefasını ya da aylardır hayali kurulan tatili cehenneme çevirebiliyorlar. Bunun yanında ciltleri çok daha hassas olan bebek ve çocuklar için çok daha sevimsiz bir tecrübe.

PEKİ SİVRİSİNEKLER VE SİVRİSİNEK ISIRIKLARIYLA NASIL BAŞA ÇIKACAĞIZ?

Geçen gün NBC haberlerinde sinek savar olduğu iddia edilen bir telefon uygulamasının testini izledim. Hiç kimyasal içermemesi ve ses frekanslarıyla sinekleri uzaklaştırdığı iddia edilen bu uygulamanın işe yaramadığını görmek üzücü bir tecrübe oldu. Sinekler yazın en keyifli anlarını cehenneme çevirebiliyor!

Peki gece uykunuzda size sinekler saldırdı ve sabah uyandığınızda her yeriniz ısırık içinde. Yorgunluktan akşam ziyafetini hissetmemişsiniz bile. Maalesef yakın zamanda benim de başıma gelen bu durum çok sevimsiz. Sadece sağ kolumda 62 tane ısırık saydığım sineklerin ziyafeti sonrası yatak odamda katliam başlattığımdan emin olabilirsiniz. Ancak günlerce etkisi geçene kadar kaşımadan o sinek ısırıklarıyla yaşamaya çalışmak korkunç bir durum. İşte size sinek ısırıklarının konforsuzluğunu rahatlatabilecek birkaç öneri:

SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR?

1-      Gündüz için kaşıntıyı önlemek amacıyla düşük dozlu antihistaminik ilaçlar kullanabilirsiniz.

2-      Gece sizi ağırlaştırıp uykunuzun gelmesi rahatsız etmiyorsa daha yüksek dozlu antihistaminik kullanabilirsiniz.

3-      Eğer deniz kenarındaysanız denize girmek ısırık şişliklerini azaltacak ve kaşınızı rahatlatacaktır. Ancak aynı etki havuz için geçerli değil. Tam tersine klorlu su tahriş ederek sıkıntınızı arttırabilir.

4-      Anlık kaşıntılar için Fenistil Jel ve benzeri antihistaminik içerikli merhemler kullanabilirsiniz.

5-      Eğer kaşıntı dayanılmaz ise içeriğinde düşük dozlu kortizon olan krem veya merhemleri deneyebilirsiniz.

6-      Ancak bu aşamadaysanız en doğrusu bir dermatoloğa görünmeniz olacaktır. Kortizon ve antihistaminik bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir bu yüzden önceden kullanmadıysanız dikkatli olmanız gerek.

7-      Çocuğunuza herhangi bir ilaç veya merhem kullandırmadan önce mutlaka çocuk doktoru ile görüşün.Elbette en güzeli hiç bu aşamaya gelmeden öncelikle ısırılmaktan korunmak. Sprey sinek ilaçları oldukça etkili ve evet yatacağınız odayı ilaçlayıp uyumadan önce 2-3 saat havalandırırsanız sağlıklı bir çözüm olabilir. Ancak eğer kaldığınız yerde sineklerin tekrar girmesine engel olacak tel sistemi yoksa bu işe yaramayacaktır. Sakın ama sakın ilacın kokusuz ve insana zararsız olduğu gibi yanlış bilgilendirmelerle ilaçlama sonrası havalandırılmamış odada bulunmayın. Evet sizi öldürecek düzeyde bir kimyasal yok ama bu ciğerlerinize zarar vermediği anlamına gelmiyor.

SİVRİSİNEK NEYE GELMEZ? SİVRİSİNEĞE KARŞI KENDİMİZİ NASIL KORURUZ?

1-      Sinekler en çok günbatımı ve sonrasında aktif olurlar. Bu saatlerden itibaren kapalı alanlarda bulunmak çözüm olabilir.

2-      Elbette tatilde veya bir yaz akşamında sürekli kapalı alanlarda olma şansınız ve isteğiniz olmayabilir. Bu durumda sinek savar losyon ve spreylere başvurabiliriniz. Ancak bu sprey ve kremlerin en etkililerinin DEET adlı ve fazla kullanıldığında zehirleyebilen bir kimyasal madde içerdiğini unutmayınız.

3-      Limon otundan elde edilen Sitronella maddesinin doğal bir sineksavar olduğu söylense ve daha natürel merhem ve losyonlarda bulunsa da çok etkili değil.

4-      İşe yarayan ve daha doğal bir alternatif isterseniz limon ve okaliptüs yağının karışımını kullanabilirsiniz.

5-      Eğer güneşlenmek istiyorsanız ve güneş koruyucu kullanacaksanız unutmayın ki güneş koruyucuyu her iki saatte bir yenilemeniz gerekiyor. Ancak sinek savarı sadece bir defa sürmeniz gerekiyor. Sinek savar spreylerden ve kremlerden zehirlenmek için oldukça fazla miktarda kullanmak gerekiyor ve gün içinde sıklıkla sürmek de bunu oluşturan sebeplerden birisi. Ayrıca sineklerden korunmak için cildinizin her bir noktasına sürmenize de gerek yok.

Hakkında Ahmet METİNYeni Üye

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.