Soğuk Hava İnsanı Hasta Eder mi?

BİLDİR
Anket

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

BİLDİR
İptal
40%Soğuk Hava Hasta Eder ( 6 üyeler )
60%Hava Sıcaklığının Hastalıkla Bir Alakası Yoktur ( 9 üyeler )
Kullanılan Toplam 15 Oylar

Kaç yaşında olursanız olun ortalama takıntı seviyesine sahip bir Türk anne çocuğuna her zaman şunu söyler: “Üstüne bir şey al, kafanı ört sıcak tut bır bır bır…”

Ancak bu konuyu ele alan çok sayıda araştırmada, üşüyen insanların hastalanma olasılığı üşümeyenlere göre daha fazla değildir.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Cevaplar ( 2 )

  0
  2024-01-15T20:41:52+00:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

  BİLDİR
  İptal

  Soğuk bir şeyler içmek de hastalığa neden olmaz; tıpkı soğuk havanın olmayacağı gibi…

  0
  2024-01-21T18:23:52+00:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayınız.

  BİLDİR
  İptal

  Soğuktan hasta olabilir misiniz?

  Basitçe söylemek gerekirse, soğuk hava tek başına sizi hasta etmez. Ancak hasta olma olasılığınızı artırabilir. Soğuk algınlığı ve grip (influenza) gibi hastalıkların kış aylarında daha sık görülmesinin nedeni kısmen budur. Bunun nedenini anlamak için, bu hastalıklara neden olan virüsler hakkında düşünmek yardımcı olacaktır.

  Hangi virüsler solunum yolu hastalıklarına neden olur?

  Soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 farklı virüslerin neden olduğu solunum yolu hastalıklarıdır.

  200’den fazla virüs soğuk algınlığına neden olabilir. Tüm soğuk algınlıklarının yaklaşık yarısının rinovirüslerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Viral hastalıklar neden kış aylarında daha sık görülür?

  İşte kışın daha fazla viral hastalığa yakalanmamızın nedenlerinden bazıları.

  İçeride birlikte daha fazla zaman geçiriyoruz:
  Dışarısı soğuk olduğunda, içeride daha sık kalırız. Ancak kış aylarında birbirimizle yakın temas halinde olmak, virüslerin insandan insana daha kolay yayılmasını sağlar. Virüsler, hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde damlacıklar halinde havada hareket edebilir. Ellerle yayılır veya kapı kolları gibi kirlenmiş yüzeylerde yaşayabilir. Bu da toplu taşıma araçları, okullar ve işyerleri gibi kalabalık veya kapalı alanların virüsler için mükemmel bir üreme alanı olduğu anlamına gelmektedir.

  Bazı virüsler kış koşullarında gelişir
  Araştırmalar, soğuk algınlığı ve gripten sorumlu bazı virüslerin soğuk, kuru ve az güneş ışığı alan ortamlarda daha kolay hayatta kalabildiğini ortaya koymuştur. Grip virüsleri içeren damlacıklar da (örneğin öksürme ve hapşırmadan kaynaklanan) kuru havalarda daha uzun süre havada kalabilir.

  Hava soğuk olduğunda vücudunuzun savunması zayıflayabilir
  Bağışıklık sisteminiz sizi hastalıklardan korur. Bazı erken dönem çalışmalar, kışın soğuk ve kuru koşullarının bağışıklık sisteminizin virüslerle savaşmasını zorlaştırabileceğini öne sürmüştür.

  Burnunuz ve solunum yollarınız mukus ve silia adı verilen küçük, tüy benzeri yapılarla kaplıdır. Bunlar, soluduğunuz virüsleri hapsederek ve solunum yollarınızdan dışarı taşıyarak bir bariyer görevi görür. Mukusunuz ayrıca sizi hastalıklardan korumaya yardımcı olan antimikrobiyal maddeler içerir. Ancak kış aylarında soğuk ve kuru havayı solumak, burnunuzu ve boğazınızı kaplayan mukus ve kirpikleri etkileyerek daha az verimli hale getirebilir.

  Dolayısıyla, kış aylarında bir virüsle temas ederseniz, vücudunuzun savunma mekanizmaları üşüdüğünüzde virüsle savaşmakta o kadar iyi olmayabilir. Bu durum özellikle yaşlandıkça geçerlidir çünkü bağışıklık sistemimiz yaşla birlikte zayıflar.

Bir cevap bırakın

Gözat

Buradan video türünü seçin.

Buraya video kimliğini yazın: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örn: 'sdUUx5FdySs'.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Anonim cevaplar

Cevap vererek, Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'yi kabul etmiş olursunuz.