Şimdi Kaydolun

Giriş

Kayıp Şifre

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Giriş

Şimdi Kaydolun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Pijamanızı Her Gün Değiştirmeniz İçin 8 Neden

Pijamanızı ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Muhtemelen hayır çünkü hepimiz iç çamaşırlarımızı değiştirme konusunda hassasız ama pijama konusunda pek de öyle olduğu söylenemez. Daily Mail tarafından son yapılan anketin sonuçlarına göre erkekler pijamalarını ortalama 13 günde bir kadınlar ise şaşırtıcı bir şekilde ortalama 17 günde bir değiştirmekteymiş. Tabii ki bu ankete katılan arkadaşlar pis pasaklı insanlar değillerdi, sadece pijamanın ne kadar hızlı kirlendiğini bilmiyorlardı.

Aslına bakarsanız tıpkı iç çamaşırı gibi pijamalarında günlük olarak değişmesi gerekiyor. Bazıları geceleri tamamen çıplak yatarak bazıları da gayet rahat bir şekilde aynı pijamayla birkaç hafta geçirerek uyuyor. Ancak artık bu alışkanlığı değiştirmemiz gerekiyor çünkü araştırma sonuçlarına göre bu davranış şekli hiç de hijyenik değil. Çünkü uzun süre giyilen pijamanın kıvrımları arasında ne kadar çok zararlı bakteri biriktiği ile ilgili ciddi bilimsel veriler mevcut.

PİJAMANIZI SIK DEĞİŞTİRMENİZ İÇİN 8 NEDEN

1. STAFİLOKOK BAKTERİSİ

Pek çok insanda az miktarda da olsa stafilokok bakterisi doğal olarak bulunmaktadır. Bu yaygın rastlanan bakteri cildimizde, burnumuzda ve ağzımızda yerleşir ve genellikle belirgin bir rahatsızlık vermez. Ancak her gün aynı pijamayı giydiğiniz ve onunla uyduğunuz taktirde az miktardaki zararlı bakteri pijama üzerinde yerleşip çoğalmaya başlayacaktır. Pijama üzerinde çoğalan ve koloniler kuran bu bakteriler cildimizdeki kesikler, dönmüş kıllar ve bulduğu diğer açıklıklardan vücudumuza girecek ve savunma sistemimize saldırmaya başlayacaktır.

Pijamanızı günlük olarak değiştirmeniz bu bakterilerin birikmesini ve çoğalmasını önleyecek, böylelikle acılı ve hayatınızı tehdit edebilecek enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır.

2. SİVİLCELER VE KİSTLER

Sivilceler hayatımızın her döneminde bizim için rahatsız edici olmuştur. Hele ki bunların önlenebilir olduğunu bilmek ve tedbir alamamış olmak daha da rahatsız edicidir.

Eğer her gün aynı pijamayla uyumaya devam ederseniz her çeşit bakteri, yağ ve ölü cilt hücreleri kumaş üzerinde birikecek ve biriken bu pislikler tüm gece boyunca cilt gözeneklerinizde yerleşecektir. Gözeneklerinizin tıkanmasına ve hatta enfekte olmasına bile neden olan bu pislikler aynı zamanda sivilcelerin oluşumunda da temel faktörlerden biridir ve kist oluşumuna bile sebep olabilmektedir. Ayrıca oluşan sivilce ve kistler vücudunuzda taşıdığınız diğer virüs ve bakteriler için de elverişli bir giriş noktası olacaktır.

3. TOZ VE EV MİTLERİ

Tüm evlerde bulunan mitler gözle görülemeyen mikroskobik yaratıklardır ve bunlardan tamamen kurtulmak mümkün değildir; ancak bunları yatağınızdan ve uyku alanınızdan uzak tutmak için her şeyi yapmalısınız.

Toz mitleri ölü hücreleri yemeye bayılır, bu yüzden yatağınız ve pijamanız bunlar için çok sayıda ölü hücre bulundurmaları nedeniyle cazibe alanlarıdır. Sık değiştirilmeyen kirli pijamalar üzerine yerleşen mitler özellikle uyku esnasında solunum problemlerine neden olabilir.

4. KÖTÜ KOKULAR

Sık banyo yapılmadığında yani vücudumuz kirli kaldığında kötü kokular kaçınılmazdır. Kötü kokuları önlemek için sadece duş almak yetmez; iç çamaşırlarınızın ve pijamalarınızında temiz olması önemlidir.

Gece boyunca zaten vücudun terini çeken yani nemli hale gelen pijamalar, karanlığı ve nemi seven bakterilerin yerleşmesine, dolayısıyla kötü kokuya neden olacaktır. Gece yatmadan duş alıyor ve buna rağmen temiz vücudunuza kirli pijamanızı giyiyorsanız yanlış yapıyorsunuz ve kötü kokan bakterilere vücudunuzda koloniler oluşturması için fırsat tanıyorsunuz demektir.

5. TAZELİK HİSSİ

Eğer gece yatmadan duş alma alışkanlığına sahipseniz geceyi kirli pijama ile geçirdiğiniz için sabah tazelik hissi ile değil kirli hissederek uyanacaksınız. Sabah uyandığınızda kirli pijamanızı çıkartıp temiz kıyafetlerin içine girmek; tıpkı çamurlu ayakkabılarla tertemiz bir eve girmek gibidir. Geceyi içinde geçirdiniz kıyafet kirli ise sabah uyandığınızda da aynı şekilde kirli hissedeceksiniz demektir.

6. UYKUSUZ GECELER

Temiz pijamalarla yatağa girmek size taze, rahatlamış ve uykuya hazır hissi verecektir. Tam tersi kirli pijama ile yatağa girdiğinizde ise kaşıntılı, yağlı ve rahatsız hissedecek ve uykuya dalmakta zorluk çekeceksiniz. Davet ettiğiniz toz mitlerinin de solunum bozukluklarına sebep olacağını hesaba katarsak, horlama başta olmak üzere uykunuzu bölecek diğer etkenlere de davetiye çıkarmış olacaksınız.

7. ALERJİ

Kirli pijama ile yatağa girmek alerji problemi olanların rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Eğer toza alerjiniz varsa pijamalarınızı mümkünse her gün, değilse en azından iki günde bir değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü başta astım olmak üzere toz alerjileri ve diğer solunum rahatsızlıkları geceleyin daha da kötüye gider. Toz mitlerini ve ölü cilt hücrelerini de hesaba kattığımızda astım ataklarına varacak kadar önemli derecede tehditler oluşabilir.

8. VÜCUDUNUZUN GENEL DİRENCİ DÜŞER

Geceleri kirli pijama ile yatıyorsanız başta stafilokok bakterisi olmak üzere üst solunum yolu komplikasyonlarına neden olacak diğer bakteriler ve sivilceye neden olan maddeler ile yağlar nedeniyle vücudumuzun savunma sistemi sürekli meşgul ve savaş halinde olacağından yorgun düşecek ve vücudun genel savunma gücü zayıflayacaktır.

Bu nedenle daha sık hastalanmaya yatkın olabilirsiniz ve bunun için de ilk suçlamanız gereken şeylerden bir tanesi her gece aynı pijamayı giymeye devam etmeniz olacaktır.

Eminim pijamanın sık değiştirilmesinin bu kadar önemli olduğunun şimdiye kadar farkında değildiniz lütfen yazımızı paylaşın ki herkes haberdar olsun.

Sağlıkla Kalın…

Hakkında Ahmet METİNYeni Üye

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.