Şimdi Kaydolun

Giriş

Kayıp Şifre

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen e-posta adresinizi girin. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Giriş

Şimdi Kaydolun

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Şişelenmiş Su Hakkında 5 İnanılmaz Gerçek

Son 30 yılda, tüm dünyada şişelenmiş su tüketimi önemli ölçüde artmıştır ve ortalama bir Amerikalı her yıl 30 galon şişelenmiş su tüketmektedir. Ancak temiz, güvenli vs diye satın aldığımız şişelenmiş su gerçekten de parayla satın almaya değer mi?

Gereksiz Pahalı

Listemizin diğer başlıklarından da anlaşılacağı üzere, şişelenmiş su büyük bir israftır. Boşa harcadığı en büyük şeylerden biri, insanların parasıdır.

Michigan Üniversitesi’nde 2012 yılında yapılan araştırmaya göre, ortalama olarak, şişelenmiş su galon başına 1.22 dolara mal oluyor ve bu da musluk suyundan 300 kat daha pahalı dahası benzinin iki katı kadar.

2015 Yılında şişelenmiş su dağıtımı yapan şirketler 15 milyar dolar kazandı. Bu, kolayca erişilebilen bir şeye harcanan gereksiz bir para. Bu yeterince ilginç gelmediyse şuna bir bakın; 2016’da ilk kez alkolsüz içeceklerden daha fazla galon şişelenmiş su satıldı.

Türkiye’de ise durum şöyle; 2021 itibariyle kişi başına hazır şişelenmiş su tüketimi 123 Litredir. Diğer veriler ise:

Şişelenmiş Suyun Neredeyse Yarısı Musluk Suyudur

Şişedeki suyun nereden geldiğini hiç düşündünüzmü? Suyun kökeni genellikle içeriklerde listelenmez, ancak bazen etiketler “kaynak suyu”, “buzul suyu” veya “dağ suyu” olduğunu söyler. Sorun şu ki, bu kelimeler yeterince bağlayıcı değil, bu yüzden şişedeki su mutlaka bu kaynaklardan gelmiyor.

“Şişelenmiş ve Satılan Şişelenmiş Suya Olan Saplantımızın Arkasındaki Hikaye” kitabında yazar Peter Gleick, çeşitli çalışmaların tüm şişelenmiş suyun yaklaşık yüzde 45’inin belediye kaynaklarından geldiğini gösterdiğini söylüyor. Buna Pepsico’nun Aquafina’sı ve Coca-Cola’nın Dasani’si de dahildir.

Bazen, belediye kaynaklarından şişelenmiş su almak bir sorun olabilir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde kuraklık yaşanmasına rağmen bu bölgelerde su üretiminin devam ettiğini görmekteyiz.

Hangisinin Tadı Daha İyi?

Bazı insanlara göre, şişelenmiş su seviliyor çünkü tadı musluk suyundan daha iyi. ABD, İsviçre, İrlanda ve Fransa’da yapılan çalışmalar insanların yalnızca yaklaşık üçte biri musluk suyu ve şişe suyu arasındaki farkı ayırt edebiliyor. Musluk suyu ile şişelenmiş su arasında farklılıklar vardır, çünkü farklı şişelenmiş su markaları kalsiyum ve sodyum gibi farklı seviyelerde mineraller içerir ve farklı kaynaklardan gelen suyun farklı tatları vardır.

Şişelenmiş su ile musluk suyu arasındaki farklılık Şişe suyu lehine görünse de, lezzet söz konusu olduğunda, çoğu insan musluk suyunun şişelenmiş sudan daha lezzetli olduğunu düşünüyor. Birkaç farklı çalışmada, eski musluk suyunu şişelenmiş suya tercih edenlerin sayısı yaklaşık yüzde 45 ila 75 arasında değişmektedir.

Şişe Suyu Musluk Suyundan Daha Güvenli Değil

İnsanların musluk suyu yerine şişelenmiş su seçmelerinin bir nedeni de daha güvenli olduğunu düşünmeleridir. Ancak sorun şu ki, birkaç çalışma şişelenmiş suyun musluk suyundan daha güvenli olmadığını göstermiştir.

Genellikle evlerde su söz konusu olduğunda, iki sorun vardır. İlk olarak, su bir kuyudan gelir ve kuyu kirlenebilir. İkinci sorun genellikle evdeki kurşun borulardan kaynaklanır. Aksi takdirde, sıkı düzenlemeler ve Çevre Koruma kurumları tarafından yapılan sıkı testler nedeniyle tüm kamu suları güvenli olmalıdır.

Ancak, açıkçası bu mükemmel bir sistem değildir vebaşarısız örnekler azımsanamayacak kadar çoktur. Ancak şişeleme suyu, su güvenliği sorununu tam olarak çözmez çünkü şişeleme birkaç gereksiz adımdan oluşur. Zaten temiz olan su bir fabrikaya girer, bazı malzemeler eklenir, bazı filtrelerden geçer ve makineler tarafından şişelere doldurulur. Sorun şu ki, üretim adımları arttıkça suyun E. coli ile kirlenme olasılığını artırıyor.

Gelecekte altyapıya yatırım yapılırsa, musluk suyu güvenli ve nispeten ucuz bir kaynak olmaya devam edecektir.

Çevreyi Öldürüyor.

Bu listeden şişelenmiş suyun ne kadar büyük israf olduğundan bahsettik ve sancak israf konusu çevreye verdiği zararlardan daha mühim değil. Suyu şişelemek için şirketler her yıl 17 milyon varil petrol kullanıyor. Bu sadece şişeleri üretmek ve suyu şişelemek için; perakendecilere ulaştırmak için ulaşım esnasında ki harcamalar dahil değil. Süreç içerisinde 1 litre suyu şişelemek için 1.39 litre petrol kullanılıyor ki bu akıl almaz derecede büyük bir israf.

Son olarak, 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, biyolojik olarak doğada öğütülemeyen plastik şişelere 12,8 milyar galon su dolduruldu ve maalesef şişelerin sadece yüzde 12’si geri dönüştürülebildi. Yani bu şişeler önümüzdeki 450 yıl kadar tamamen ayrışana kadar yeryüzünü işgal etmeye devam edecekler.

Bu durum bize iki seçenek sunuyor: ya içtiğiniz su şişelerinin miktarını sınırlayın ya da WALL-E’deki hayal edilen dünyaya hazır olun.

Hakkında Ahmet METİNYeni Üye

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.